Prvi standard tornjaka

Autor
Ljiljana Nakić-Petrina

IME PASMINE: Tornjak

UPOTREBA: Pastirski pas

GRUPA PO FCI: Prva grupa. Ne podliježe ispitu rada.

KRATAK HISTORIJAT: Na području republike Bosne i Hercegovine još uvijek živi u velikom broju specifičan pas koji je tu postojao i unazad 1000 godina a sasvim vjerovatno i puno prije. U kronici bosanske katoličke crkve zabilježen je i opisan 1076. god. pod imenom: “Canis montanus”- Planinski pas. Od davnina ga je međutim u tim krajevima svijet nazivao imenom : Tornjak. Danas ga ljudi tih krajeva nazivaju isključivo tim imenom. U krajeve današnje postojbine vjerovatno je došao s doseljenim nomadskim narodima iz nekadašnje Perzije, što ide u prilog mišljenju da on porijeklo vuče od tibetanskog mastifa.


1. OPĆI IZGLED PSA: Plemenit, snažan, skladan i čvrst; ne pretežak, skoro kvadratičan; prijatnog izgleda, koji mu daje višebojna, trobojna ili dvobojna gusta i duga dlaka s karakteristično nošenim kitnjastim repom.

2. VAŽNE MJERE I PROPORCIJE: Visina mužjaka na grebenu je 60 cm, pa naviše, a ženke 56 cm pa na više.

Dužina trupa je najviše 8% veća od visine kod mužjaka, do 10% ženke. Poželjni su kvadratični psi. Visina prsa oko 45% visine grebena, a poželjne su dublje grudi. Dužina glave je oko 40% visine grebena.

3. NARAV – KARAKTER: Staložen pas, dobroćudan prema ljudima, oprezno agresivan prema zvijerima i napadačima na gospodara, dom, tor i stado; ustrajan u izvršavanju postavljenih zadataka, lako shvaća volju gospodara i lako prihvaća obuku; nepodmitljiv i nepovjerljiv prema strancima.

4. GLAVA: Odaje snagu i plemenitost; tupo klinastog oblika.

4-1 Predio lubanje: Lubanja blago zaobljena, smjer osi lubanje i njuške je divergentan, srednje je široka, arkade srednje izražene, čeona brazda primjetna, zatiljna kost blago izražena.

Stop: Blag i srednje izražen.

4-2 Predio lica: Nos oblika blago zaobljenog trokuta, srednje velik i tamno pigmentiran (crn ili tamno smeđ).

Njuška tupo klinasta, približno jednake dužine lubanjskom dijelu, snažna, srednje duboka i široka, s neznatno kraćom donjom vilicom.

Usne srednje debele, priljubljene ili malo opuštene, pigmentacije boje nosa.

Vilice normalnog oblik, sjekutići u položaju makaza (škara).

Zubalo potpuno i makazasto (škarasto).

Obrazi mišićavi srednje izraženi.

Oči blago koso postavljene, bademastog oblika, tamne do smeđe. Pogled specifičan, bistar u kojem odaje samosvijest, ozbiljnost i mirnoća. Kapci crni do tamno-smeđi.

Uši srednje visoko nasađene, preklopljene i uz glavu nošene, ili najviše 1 cm. od glave nošene, srednje dužine, na dnu blago zaobljene, kraćim osjem odlakane.

5. VRAT: Snažan, srednje dug, bogato odlakan, dobro vezan sa trupom, blago kos iznad linije leđa, bez nabora i fanona (podbradak, suvišak kože u naborima).

6. TIJELO (TRUP): Gornja linija ravna.

Greben blago izražen.

Leđa ravna, široka, mišićava; slabinski dio relativno širok, mišićav i kraći.

Sapi blago kose, mišićave i široke.

Prsa široka, snažna, a obilna i duga dlaka ih čini još masivnijim.

Grudi su prostrane, duboke i duge, rebra blago zaobljena. Obim grudi je oko 20% veći od visine.

Trbuh blago prikupljen, odlakan dužom dlakom.

Spolovilo potpuno.

Rep srednje dug, nastavlja liniju leđa, duga kitnjasta dlaka čini ga još dužim, u mirnom stanju pas ga nosi obješeno, ravno ili malo prema gore zavinuto, a u akciji uvijek nosi iznad linije leđa u njemu karakterističnom položaju – kao zastava.

7. UDOVI :

7- 1 Prednji udovi: pravi i ravni gledano sprijeda i sa strane. Čvrsto su vezani sa trupom. Prednji dio nogu odlakan je kraćom gustom dlakom dok zadnji dio ima zastavice.

Plećka nešto kraća od nadlaktice, na vrhovima zaobljena, mišićava. Ugao ramenog zgloba je nešto otvoreniji kao i ugao nadlaktice sa podlakticom.

Podlaktica duga, ravna i prava te mišićava.

Lakat pravilno postavljen i slijedi grudni koš.

Došaplje blago iskošeno, široko i snažno.

Šape zatvorene, snažne, kašikaste (žličaste). Zaperci su dozvoljeni ali nisu poželjni. Jagodice (tabani) debele i tvrde kože, tamno pigmentirani. Nokti jaki, pigmentirani, nikada staklasti.

7 – 2 Zadnji udovi: Vidljivo mišićavi, snažni, dobro uzglobljeni. Ugao bedrene i karlične kosti oko 120°.

Butine mišićave, ugao koljenog zgloba oko 140°. Nadkoljenica prava i snažna.

Skočni zglob snažan i dosta otvoren.

Šaplje i došaplje snažno i nešto strmije od prednjeg.

Šape sa nešto izduženijim prstima nego u prednjih nogu, prsti skupljeni, jaki, koža tabana tamno pigmentirana, nokti ne smiju biti staklasti.

8. HOD: Korak miran i dostojanstven, kas dugog koraka, a galop skokovit i izdužen. Najradije se kreće korakom.

9. KOŽA: Koža elastična, srednje debela, dobro pripijena, bez nabora. Sve vidljive sluzokože crno do tamno smeđe pigmentirane.

10. DLAKA:

10 – 1 Glava, uši, prednji dio nogu i šape odlakani su kraćom, pravom i gustom dlakom. Vrat ima izraženu grivu. Trup i zadnji dio nogu kao i rep odlakani su dugom, tvrdom i pravom dlakom sa gustom poddlakom. Dlaka ne smije biti kraća od 9 cm, a što je duža to je poželjnija, osobito griva vrata i zastavice na nogama i repu.

10 – 2 Boja: Pas je višebojan (šaren), trobojan ili dvobojan. Najpoželjniji su višebojni psi, a u svim varijantama osobito se cijeni oštrija razgraničenost boja. Njegova karateristika je svjetliji obraz od boje trupa, prskanost boja je dozvoljena. Jednobojnost nije dozvoljena.

11. VISINA I TEŽINA:

11 –1 Visina: Visina grebena kod mužjaka je 60 cm pa na više, a kod ženki 56 cm pa na više. Poželjni su viši psi.

11 – 2 Težina: Kod normalno razvijenog mužjaka srednje visine poželjna težina je oko 40 kg, a kod ženke oko 30 kg.

12. MANE I NEDOSATACI: Glava je razmjerna tijelu, preuska ili preširoka lubanja, prejako izražen stop, šiljata ili kratka njuška, labave i obješene usne, nepotpuno zubalo, predgrizač ili nadgrizač, svijetlo ili riblje oko, zao pogled, vidljiv treći kapak, depigmentacija vidljivih sluzokoža, visoko ili nisko usađene uši, dalje od glave nošene uši, prekratke ili preduge ili naborane uši.

Vrat nedovoljno snažan, fanon.

Visina grebena ispod minimalne po standardu.

Trup izdužen, leđa šaranasta ili ulegnuta, znatnije nadgrađen, grudi nedovoljno prostrane i uske.

Rep svrdlast, bez karakteristične zastavice i u akciji nisko nošen.

Splovilo nepotpuno.

Noge nedovoljno razvijenih kostiju, mišića, nepravilnih uglova, stavova, šape meke, nokti staklasti.

Hod klateći.

Koža mlohava i opuštena.

Dlaka kraća od 9 cm, vunasta, kovrdžava, nedostatak zastavica na repu i nogama, nedostatak poddlake.

Boja: jednobojnost, tamna maska lica

Konstitucija prelagana.

13. ELIMINACIONE (diskvalificirajuće) MANE:

- Atipičnost

- Sve degenerativne mane

- Neispravno zubalo

- Nepotpuno splovilo

- Displazija kukova

- Znatnija depigmentacija vidljivih sluzokoža

- Uspravne uši

- Riblje oko

- Znatniji nesrazmjer visine i dužine

- Dlaka kraća od 7 cm

- Nošenje repa u akciji ispod linije leđa

- Izraženiji “O” ili “X” stavovi

- Ujedljivi psi

14. DODATNE UPUTE ZA OCJENJIVANJE:

14 – 1 Kandidaturu CACIB ili CAC kao i njihove rezerve ne može dobiti pas: kojemu njuška nije jednako duga lubanjskom dijelu glave; koji ima svijetlo-smeđu nosnu pečurku; koji ima na grebenu dlaku kraću od 11 cm; koji nema bogatu grivu i bogato odlakan rep; koji nema crne tabane.

14 – 2 Ocjenu odličan ne može dobiti pas: koji je niži od 62 cm, a kuja niža od 58 cm; pas i kuja koji imaju preko 10% duži trup od visine grebena; koji ima prstenast rep; koji ima meke šape; koji je znatnije nadgrađen; koji iam nedovoljno jake kosti; koji ima dlaku kraću od 9 cm.

14 – 3 Ocjenu vrlo dobar ne može dobiti pas koji ima visoko nasađene uši ili više od 1 cm od glave nosi uši; koji ima “O” ili “X” stav; koji ima izrazito opuštene usne; koji ima izraženu ovnovsku njušku; koji ima obujam manji od 15% visine; koji ima lošu uglovanost; koji ima na grebenu dlaku manju od 8 cm.

14 – 4 Ocjenu dobar može dobiti pas: koji ima dlaku na grebenu iznad 7 cm; kuja visine 54 cm, a pas 59 cm; koji ima blago sedlasta ili šaranasta leđa; koji ima malo tamniji obraz; koji ima nešto lošije zastavice i grivu; koji ima svijetle tabane

U Travniku, 05.10.1990.

Kinološki suci za oblik i članovi Komisije za standardizaciju Tornjaka:

Anto Kozina
Hrvoje Perković
Stjepan Krasić

Napomena: Prvi standard je urađen još 1978. god. a ovaj je dorađeni iz 1990. godine koji nije verificiran od strane (bivšeg) Jugoslovenskog kinološkog saveza zbog ratnih dešavanja na prostorima Bosne i Hercegovine. Moguće je očekivati malu doradu ovog standarda do definitivnog priznanja pasmine “Tornjak”, od strane FCI-a.


Kaprijska 7, 22000 Šibenik
GSM: +385 (0) 91 506 9234
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Pratite nas na društvenim mrežama

© All-Petrinas. Sva prava pridržana.